rusza nabór do programu Opieka Wytchnieniowa na 2025 rok
58Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu
Terytorialnego - edycja 2025.
Usługi opieki wytchnieniowej mają na celu odciążenie bezpośrednich opiekunów osób z niepełnosprawnością poprzez czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
W celu złożenia wniosku o dotację na realizację programu w 2025 roku przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice, zaprasza opiekunów dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz opiekunów osób niepełnosprawnych posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.) do złożenia Karty zgłoszenia, klauzuli RODO oraz klauzuli informacyjnej GOPS do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 w terminie do 25 listopada 2024 r. godz. 10:00 .
Możliwe jest złożenie karty zgłoszeniowej w terminie późniejszym, natomiast na podstawie zgłoszeń, które wpłyną w w/w terminie, zostanie przygotowany wniosek dotacyjny.
Zgłoszenie się do programu nie gwarantuje w nim uczestnictwa. Gmina kwalifikując do udziału w programie w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących. Przy kwalifikacji do programu będzie brany również pod uwagę stan zdrowia i sytuacja życiowa uczestników Programu oraz osób z niepełnosprawnością. W przypadku uzyskania przez GOPS niższej dotacji niż będzie wnioskowana, przy kwalifikacji do programu i wymiarze przyznanej liczby godzin będzie brane pod uwagę zgłoszenie do korzystania z innych form wsparcia w formie usług na 2025 rok realizowanych przez GOPS, a w przypadku osób kontynuujących udział w programie - sposób realizacji usług opieki wytchnieniowej w 2024 roku. .
Po rozstrzygnięciu naboru, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice pisemnie poinformuje członka rodziny lub opiekuna osoby z niepełnosprawnością, o przyznaniu usługi opieki wytchnieniowej oraz o przyznanej formie świadczenia usług (pobyt dzienny / pobyt całodobowy), o wymiarze przyznanej usługi (liczba godzin/liczba dni), a także o prawach i obowiązkach wynikających z przyznania opieki wytchnieniowej lub poinformuje o odmowie jej przyznania wraz z uzasadnieniem.
Program Opieka wytchnieniowa w Gminie Michałowice jest realizowany w dwóch formach:
1) świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w:
a) w ośrodku wsparcia,
b) w domu pomocy społecznej świadczącym usługi wsparcia krótkoterminowego
c) w domu pomocy społecznej prowadzonym przez podmioty niepubliczne,
d) w przypadku braku możliwości realizacji opieki wytchnieniowej w miejscach, o których mowa w lit. a-c, istnieje możliwość zrealizowania opieki wytchnieniowej w centrum opiekuńczo-mieszkalnym (COM), na zasadach określonych w poszczególnych edycjach Programu Centra Opiekuńczo- Mieszkalne,
e) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością,
f) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2240 z późn. zm.);w formie dziennej,
2) świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w:
a) w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym (wyłącznie osoby pełnoletnie),
b) w ośrodku wsparcia,
c) w rodzinnym domu pomocy,
d) w domu pomocy społecznej świadczącym usługi wsparcia krótkoterminowego w formie pobytu całodobowego,
e) w domu pomocy społecznej prowadzonym przez podmioty niepubliczne,
f) w placówce zapewniającej całodobową opiekę, o której mowa w ustawie z dnia z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
g) w przypadku braku możliwości realizacji opieki wytchnieniowej w miejscach, o których mowa w lit. a-f, istnieje możliwość zrealizowania opieki wytchnieniowej w centrum opiekuńczo-mieszkalnym (COM), w przypadku posiadania wolnych miejsc,
h) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością,
i) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Limity godzin usług opieki wytchnieniowej przypadających na jedną osobę niepełnosprawną w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż:
1. 240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego;
2. 14 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego.
Dodatkowe informacje:
- W przypadku świadczenia usług opieki wytchnieniowej, w formie pobytu dziennego, w wymiarze powyżej 4 godzin dziennie lub w formie pobytu całodobowego, ośrodek/placówka przyjmująca osobę niepełnosprawną ma obowiązek zapewnić wyżywienie odpowiednie do potrzeb osoby niepełnosprawnej, tj. zapewnić ciepły posiłek z uwzględnieniem specjalnej diety osoby objętej usługą.
- Maksymalna długość nieprzerwanego świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby z niepełnosprawnością, z zastrzeżeniem przyznanych limitów. Usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego mogą być świadczone w godzinach 6.00-22.00.
- Usługa opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego wynosi co najmniej 12 godzin nieprzerwanego świadczenia usługi i obejmuje nocleg osoby z niepełnosprawnością, co najmniej w godzinach 22:00 - 6:00. Jedna dobra usługi nie przekracza 24 godzin nieprzerwanego świadczenia usługi całodobowej.
- Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za realizację usług w ramach Programu.
- W przypadku, gdy usługa opieki wytchnieniowej świadczona w miejscu zamieszkania lub innym wskazanym przez uczestnika lub realizatora programu będą świadczone dla członków rodzin / opiekunów sprawujących opiekę nad dziećmi do ukończenia 16 roku życia, w odniesieniu do osób, które mają świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, wymagane będą: zaświadczenie o niekaralności, informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru, pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Na realizację Programu Minister przeznaczył kwotę 200 000 000,00 zł.
Kartę zgłoszenia wraz z klauzulami RODO należy dostarczyć osobiście do siedziby GOPS lub wysłać elektronicznie na adres: sekretariat@gops.michalowice.pl
Więcej informacji na temat programu Opieka wytchnieniowa udziela Lidia Wójtowicz pod numerem telefonu: 022 350 91 20 wew.405
Program finansowany z Funduszu Solidarnościowego