Rozstrzygnięcie konkursu WOLONTARIUSZ ROKU
11
Otrzymanie tytułu „Wolontariusz roku” w kategorii indywidulanej i grupowej odbywało się na podstawie pisemnych zgłoszeń dokonanych przez podmioty korzystające z pracy wolontariuszy. W bieżącym roku wnioski zostały złożone przez 11 podmiotów. Łącznie zgłoszono 22 wolontariuszy w kategorii „wolontariat indywidualny” oraz 3 wnioski w kategorii „wolontariat grupowy” . Wszystkie wnioski zostały pozytywnie przyjęte.
Osoby wyróżnione w kategorii indywidualnej :
- Marian Ciećko- Organizuje i dowozi własnym samochodem dary z Banku Żywności w Ursusie dla członków Koła nr 1 w Komorowie. Ręcznie załadowuje i rozładowuje towary, dowozi do siedziby Koła nr 1 w Komorowie. Przywóz darów z Banku Żywności odbywa się raz w miesiącu. Przepracował w skali roku 48 godzin. Wykazuje pełne zaangażowanie, ma dobry odbiór środowiska emeryckiego.
- Grażyna Jankowska - jest społecznym opiekunem kotów wolno żyjących, regularnie je dokarmia jak również pilnuje, aby koty były chipowane, sterylizowane lub kastrowane. W sytuacji, gdy zauważy chorego lub rannego kota jest gotowa do pomocy lub zgłoszenia odpowiedniej instytucji. Opieka nad kotami wolno żyjącymi jest bardzo istotna, ponieważ są one elementem ekosystemu miejskiego. Ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się myszy i szczurów.
- Justyna Kaczorowska- wozi własnym samochodem seniorów i osoby z niepełnosprawnością na wizyty lekarskie. Pomaga również osobom w różnych trudnych sytuacjach, pojawiających się w placówkach służby zdrowia.
Dzięki Pani Justynie seniorzy są właściwie zaopiekowani. Pani Justyna rozmawia z lekarzami i pilnuje by wszystkie ważne informacje były przekazane w sposób zrozumiały. Gdy zachodzi taka potrzeba aktywnie wspiera podopiecznych. Jest to osobą pełna otwartości i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Potrafi podejmować działania wykraczające daleko poza standardowe obowiązki.
- Matylda Kalisz – Pracuje na rzecz wolontariatu szkolnego, pomaga przy organizacji wszelkich szkolnych akcji, gminnych- pikników, festynów. Uczestniczyła miedzy innymi w akcjach „Szkoła pamięta, pisała listy do Fundacji Świętego Mikołaja, wykonywała kartki dla seniorów przebywających w domach opieki, wolontariusz WOŚP, radna młodzieżowej rady gminy, pomagała organizować akcję szlachetna paczka, reprezentowała szkołę na uroczystościach będąc w poczcie sztandarowym. Brała udział w jednej z edycji spotkań z szeleszczącymi Kartami. Ma pozytywny wpływ na postrzeganie młodzieży szkolnej, szerzy ideę wolontariatu wśród młodzieży, pokazuje jak można działać na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Jej wzorowa postawa, rzetelność sumienność, otwartość na potrzeby innych oraz zaangażowanie, są przykładem dla dzieci i rówieśników.
- Samir Kamal- uczeń klasy 7b, na którym dosłownie "można polegać", spokojny, życzliwy, chętny do pomocy. Pomaga w organizacji imprez szkolnych, ustawiał sprzęt do nagłośnienia, mikrofony, dekoracje, oświetlenie w projekcie "Akwarium" w którym brały udział wszystkie 7 klasy. Jest biegły w programach graficznych i dźwiękowych, wykorzystuje tę wiedzę gdy inni jej potrzebują. Jest wolontariuszem na każdym szkolnym wydarzeniu, również na tych organizowanych po godzinach lekcji np. Finał WOŚP. Jego postawa zachęca innych do działań w wolontariacie
- Hanna Karska-Przasnek- od lat inspiruje, prowadzi i koordynuje działania wolontariuszy w Zespole Szkół w Komorowie. Z wielkim zaangażowaniem poświęca czas prywatny na działania społeczne. W roku opiekuje się średnio ponad stu wolontariuszami, dlatego liczba godzin jaką poświęca na działania społeczne jest nie do zliczenia. Inicjowała i brała czynny udział w akcjach uwrażliwiających uczniów na potrzeby innych, zbiórki „Podziel się z Sąsiadem”, oraz na potrzeby schronisk w Piastowie i Milanówku, akcje prozdrowotne, pomoc w domu Seniora, a także wiele innych na rzecz społeczności lokalnej i dla indywidualnych osób. W ostatnich latach Pani Hanna Karska współpracowała z Kołem Gospodyń Wiejskich „Pęciczanki”, brała udział w imprezach oraz festynach organizowanych przez Urząd Gminy Michałowice oraz imprezach organizowanych przez sołectwo Pęcice, takich jak „Dzień Dziecka”, Piknik Rodzinny, oraz w projekcie ekologicznym „Zielony mosteczek”. Zachęcała i propagowała mieszkańców do spotkań, rozwijania zainteresowań, poprzez uczestnictwo w eventach. Swoimi działaniami, uświadamia uczniom jak ważna i potrzebna jest praca na rzecz społeczności lokalnej, rozwijając poczucie koleżeństwa, wspólnoty.
- Maria Marciniak- uczennica Zespołu Szkół w Komorowie, brała udział w inicjatywach o charakterze lokalnym np. „Podziel się z sąsiadem” oraz ogólnopolskim np. Szlachetna paczka, Paczka dla bohatera. Jest zawsze życzliwa zaangażowana, zadania wykonuje sumiennie, wyróżnia się kultura osobistą, rówieśników i dorosłych traktuje z szacunkiem. Jej postawa zachęca innych uczniów do angażowania się jako wolontariusze.
- Jerzy Matrzak- przekazuje wiedzę z zakresu pożarniczego, młodszemu pokoleniu, robi to z ogromnym zaangażowaniem i pasją. Zajmuje się również restaurowaniem starych maszyn które są w posiadaniu OSP, w sposób ciekawy przedstawia ich historię. Na piknikach organizowanych przez OSP, przekazuje wiedzę i ciekawostki w zakresie historycznej wiedzy pożarniczej, prezentując również zabytkowe eksponaty.
- Czesława Niesiobędzka- Brała udział we Wspólnej Akcji Katolickiej, Rodziny Misyjnej i Emerytów Komorowa oraz pomocy Ukrainie. Zbierała dary: odzież, trwałe produkty żywnościowe, środki higieny od osób prywatnych, segregowała i przygotowała do transportu. Prace wykonywane były przez cztery dni w godzinach od 14-tej do 20 -tej w dolnym Kościele, / trwały 24 godz. Pełna zaangażowania, bardzo dobrze jest odbierana przez społeczność Komorowa.
- Barbara Pietrusiak- dyspozycyjna, swoje działania w placówce dziennego wsparcia dla seniorów podejmuje systematycznie co najmniej 3 dni w tygodniu a w razie potrzeby zawsze, kiedy pomoc jest niezbędna. Angażuje się i czynnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez placówkę, motywując, wspierając lub towarzysząc seniorom z niepełnosprawnością, pomaga w załatwianiu spraw swoim podopiecznym. Udziela pomocy i towarzyszy uczestnikom w codziennych czynnościach z zakresu samoobsługi. Otacza seniorów bezinteresowną pomocą, daje możliwość na przełamanie monotonii codziennego życia osób starszych, pozwala na zawarcie nowych relacji i otwiera drogę na doświadczanie nowych umiejętności. Dla społeczności lokalnej jest przykładem otwierania się na innych i nauki akceptowania drugiego człowieka. Postawę wolontariusza cechuje otwartość na innych ludzi, na ich potrzeby, chęć niesienia innym pomocy.
- Lilianna Pigiel- jest uczennicą kl. 8a, która bardzo angażuje się w życie szkoły. Pomaga nauczycielom w bieżących pracach np. przy przygotowaniu dekoracji. Włącza się także w działania Samorządu Uczniowskiego. Angażuje się również w akcje organizowane przez Gminę Michałowice oraz Zarząd Osiedla Michałowice np. sadzenie krokusów, sprzątanie na wiosnę, brała udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wyróżniła się również swoją postawą m.in. podczas XX Rajdu Pęcickiego oraz podczas działań proponowanych w szkole przez Stowarzyszenia RES. Bierze czynny udział w życiu szkoły, zawsze robi to z entuzjazmem i szczerym zaangażowaniem. Jest jedną z tych osób na które zawsze można polegać, dzięki wartościom jakie prezentuje jej praca jest zawsze rzetelnie wykonana. Pomimo wypracowania wymaganych 40 godzin wolontariatu nadal bezinteresownie zgłasza się do pomocy. Swoją postawą zachęca innych uczniów do działania w Szkolnym Klubie Wolontariatu.
- Aleksandra Pyz-Szukalska- regularnie pomaga w dowożeniu własnym samochodem seniorów i osób z niepełnosprawnością na wizyty lekarskie i zabiegi. Jest to osoba niezwykle słowna i zaangażowana w swoja pracę. Zawsze otwarta, konkretna i chętna do pomocy. Wszyscy, którzy mieli z nią kontakt doceniają jej wrażliwość i otwartość.
- Wiktoria Rytel-Kuc- Działa od 4 lat, będąc jeszcze w klasie 3-ej dołączyła, jako jedyna, do starszych wolontariuszy. Przepracowała najwięcej z wszystkich wolontariuszy koła -ponad 100 godzin. Uczestniczy prawie we wszystkich akcjach charytatywnych koła i innych organizacji lokalnych. Pomaga na Festynach, obchodach świątecznych np. 11 -listopada, zbiórkach karmy dla zwierząt, przygotowuje pomoce dla zwierząt w schronisku, angażuje się w klubie seniora w Pęcicach, przygotowywała prezenty na Dzień Dziecka, brała udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, działa na rzecz środowiska lokalnego np. akcje sadzenia krokusów, sprzątała naszą gminę w Ekobrygadzie. Wspomaga różne akcje charytatywne w Gminie Michałowice organizowane przez koło wolontariatu, Koło Gospodyń Wiejskich „Pęciczanki” i Dziewczyny z Komorowa, Sołectwo Pęcice np. poprzez czynny udział w akcji „Karma za sadzonkę”. Wiktoria natychmiast z pełnym zaangażowaniem zgłasza swą pomoc do każdej ogłoszonej akcji, zadania wykonuje sumiennie i efektywnie. Zawsze można na niej polegać, nigdy nie wycofuje się z podjętych działań. Sama wychodzi z inicjatywą różnych form pomocy ludziom i zwierzętom. Wyróżnia się wysoką kulturą osobistą, z ogromnym zaangażowaniem społecznym.
- Regina Siemieniuk- jest społecznym opiekunem kotów wolno żyjących, regularnie je dokarmia jak również pilnuje, aby koty były chipowane, sterylizowane lub kastrowane. W sytuacji, gdy zauważy chorego lub rannego kota jest gotowa do pomocy lub zgłoszenia odpowiedniej instytucji. Opieka nad kotami wolno żyjącymi jest bardzo istotna, ponieważ są one elementem ekosystemu miejskiego. Ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się myszy i szczurów.
- Alicja Skibińska jest uczennicą kl. 5b. W 2023 r. przepracowała 40 godzin na rzecz wolontariatu. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat brała udział w takich akcjach jak: Szlachetna Paczka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Kartka dla seniora. Angażowała się też w pracę biblioteki szkolnej. pomagała nauczycielom bibliotekarzom podczas "Nocy bibliotek", akcji czytelniczej "Randka z książką”, przygotowaniu podręczników do udostępnienia uczniom i wielu innych. Wyróżniła się także swoją postawą podczas XX Rajdu Pęcickiego. Działania Alicji pozytywnie wpływają na życie szkoły, nauczyciele zawsze mogą na nią liczyć. Uczennica z zaangażowaniem, solidnością i rzetelnością wykonuje powierzone jej obowiązki, szkoła jest zawsze dobrze reprezentowana. Alicja jest wolontariuszką zaangażowaną, zawsze pomocną i uśmiechniętą. Pomimo wypracowania godzin wymaganych do zakończenia wolontariatu, cały czas pomaga i sama zgłasza się do różnych działań np. do pomocy przy akcji Noc Bibliotek.
- Wiesław Tuka- Organizuje i dowozi własnym transportem dary z Banku Żywności dla członków koła nr 1 w Komorowie. Uzgadnia z pracownikami Banku Żywności w Ursusie terminy odbioru, ręcznie załadowuje i rozładowuje towary, dowozi do siedziby Koła nr 1 w Komorowie. Przywóz darów z Banku Żywności odbywa się raz w miesiącu. Przepracował w skali roku 48 godzin. Wykazuje pełne zaangażowanie, ma dobry odbiór środowiska emeryckiego.
- Mirosław Więcek- Jego praca w wolontariacie trwa przez cały rok. Jednak największe zaangażowanie jest w miesiącach październik-styczeń w związku z trwająca wtedy Akcją Szlachetna Paczka. Pomoc rodzinom w którą się angażuje jest na najwyższym poziomie. Każdego roku wręcz upomina się o historię rodzin z gminy Michałowice by dalej opiekować się i włączyć je do projektu Szlachetnej Paczki. Tego wolontariusza nie da się opisać jednym słowem. Przez wiele lat dal się poznać jako ten, który jest zawsze na posterunku, skromny, zawsze zna swoje miejsce, wrażliwy na potrzeby ludzi, zaangażowany, solidny, empatyczny, szczery czy otwarty
- Stanisława Wojciechowska- Brała udział we Wspólnej Akcji Katolickiej, Rodziny Misyjnej i Emerytów Komorowa oraz pomocy Ukrainie. Zbierała dary: odzież, trwałe produkty żywnościowe, środki higieny od osób prywatnych, segregowała i przygotowała do transportu. Prace wykonywane były przez cztery dni w godzinach od 14-tej do 20 -tej w dolnym Kościele, trwały 24 godz. Pełna zaangażowania, bardzo dobry odbiór społeczności Komorowa.
- Szymon Wróbel- Z dużym zaangażowaniem pracuje na rzecz środowiska lokalnego, wspierając wolontariat szkolny i gminny. Uczestniczył we wszystkich akcjach „Sprzątania Świata” organizowanych przez Ekobrygadę, w akcji „Szkoła pamięta”, pisał listy do Fundacji Świętego Mikołaja, wykonywał kartki świąteczne dla seniorów przebywających w domach opieki, brał udział w finałach WOŚP na terenie szkoły, pomagał organizować akcję Szlachetna Paczka, pomagał w nauce dzieciom przebywającym w świetlicy szkolnej. Aktywnie brał udział w akcjach organizowanych przez Gminę Michałowice — festiwalach, piknikach. Wolontariusz przepracował ponad 40 godzin. Działania charakteryzują się zaangażowaniem, sumiennością, otwartością na potrzeby innych, mają istotny wpływ na rzecz szkoły, na pozytywne postrzeganie uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi.
- Beata Zawadka- jest społecznym opiekunem kotów wolno żyjących, regularnie je dokarmia jak również pilnuje, aby koty były chipowane, sterylizowane lub kastrowane. W sytuacji, gdy zauważy chorego lub rannego kota jest gotowa do pomocy lub zgłoszenia odpowiedniej instytucji. Dzięki pomocy p. Beaty koty na terenie naszej gminy są zarejestrowane, dokarmiane i wysterylizowane, a ich obecność zapobiega namnażaniu się gryzoni.
- Stefan Zatorski- Organizuje i dowozi własnym samochodem dary z Banku Żywności w Ursusie dla członków Koła nr 1 w Komorowie. Ręcznie załadowuje i rozładowuje towary, dowozi do siedziby Koła nr 1 w Komorowie. Przywóz darów z Banku Żywności odbywa się raz w miesiącu. Przepracował w skali roku 48 godzin. Wykazuje pełne zaangażowanie, ma dobry odbiór środowiska emeryckiego.
- Jadwiga Zielonka- Odbiera dary od ekipy transportowej, segreguje, ustala podział towarów na poszczególnych członków, wydaje paczki członkom Koła nr 1 w Komorowie. Odbiór i przekazanie darów odbywa się raz w miesiącu przez dwa do trzech dni. Przepracowała 72 godz. w skali roku . Odznacza się pełnym zaangażowaniem, bardzo dobrym odbiorem za prace na rzecz emerytów z Koła
Wyróżnienia w kategorii grupowej :
- Wolontariusze Stowarzyszenia Przyjaciół Schroniska w Milanówku- 30 osób, zajmują się pomocą zwierzętom bezdomnym, przede wszystkim obecnym i byłym podopiecznym Schroniska dla zwierząt w Milanówku. Zadaniem wolontariuszy jest także propagowanie przepisów dotyczących ochrony i praw oraz zasad zajmowania się zwierzętami ze szczególnym uwzględnieniem opieki nad zwierzętami w schronisku w Milanówku. Każdy wolontariusz pracuje około 20 godz. miesięcznie. Wykonywane zadania są bardzo istotne dla mieszkańców, ponieważ ograniczają bezdomność zwierząt , a także podnoszą świadomość mieszkańców na temat problemu ich bezdomności oraz procesu adopcji. Grupa wyróżnia się dużym zaangażowaniem w swoją pracę — organizują i prowadzą wolontariat na terenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Milanówku, prowadzą stronę internetową oraz profile schroniska na portalach internetowych, przeprowadzają adopcję zwierząt, sprawdzają warunki przyszłego domu adopcyjnego a także przeprowadzają wizyty poadopcyjne, prowadzą szkolenia z zakresu bezdomności i adopcji w szkołach i przedszkolach.
- Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza- w obecnej chwili liczy 17 członków w wieku od 12 do 17 lat,. działa w strukturze Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi, zajmuje się szeroko pojętym pożarnictwem i ratownictwem. Prowadzi również działania społeczne na rzecz szerzenia wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy, działań ratowniczych oraz bezpiecznego i zdrowego trybu życia. Drużyna czynnie uczestniczy również w życiu Gminy Michałowice i społeczności lokalnej – Nowej Wsi, poprzez m. in. udział w imprezach sportowych oraz patriotycznych. Drużyna pomagała w organizacji Pikniku Strażackiego. Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w ciągu ostatniego roku pomagali w organizacji Orszaku Trzech Króli w Komorowie, brali czynny udział w 31. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ponadto pomagali w organizacji Dni Gminy Michałowice, Gminnego Dnia Dzieci i Rodziców, Mikołajek gminnych oraz pikników organizowanych przez sołectwo Nowa Wieś – Piknik z okazji dnia dziecka, „Pożegnanie lata”. Wystawiali również asystę honorową podczas 57 Rajdu po Kamienistej Drodze, upamiętniającym rocznicę boju pod Pęcicami. Zorganizowali również pokaz dla Zuchów i Harcerzy z Szczep 200 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych „Warsowia”. Działania to również integracja z innymi drużynami młodzieżowymi, poprzez wspólne ćwiczenia i spotkania. Co roku biorą udział w Listopadowym Złazie Niepodległościowym, upamiętniającym Święto Odzyskania Niepodległości. Od lat reprezentują naszą Gminę w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej, zdobywając czołowe miejsca w powiecie, województwie i kraju. We wrześniu reprezentowali Gminę Michałowice i Powiat Pruszkowski na I Młodzieżowych Mistrzostwach Ochrony Ludności, oraz udział w XXXVII Rajdzie Szlakiem Naszej Historii w Pruszkowie. Młodzi ludzie z honorem i godnością noszą strażacki mundur, którym pokazują społeczeństwu i swoim rówieśnikom jak ważna jest wszelka pomoc drugiemu człowiekowi.
- Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Michaśki- koło liczy 24 osoby, uczestniczą w wielu akcjach lokalnych np. obchody 70- lecia Gminy Michałowice, Dni Michałowic, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Półmaraton nad Utratą, Kiermasze Świąteczne, Dzień Ziemniaka, otwarcie Skateparku dla dzieci przy Szkole Podstawowej w Michałowicach. Działają na rzecz seniorów, mieszkańców Gminy Michałowice współpracując z sołectwami, Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Michałowicach, oraz innymi kołami gospodyń wiejskich. Organizowali zbiórkę potrzebnych rzeczy dla Ukrainy. Koło wyróżnia się otwartością na mieszkańców Gminy Michałowice od najmłodszych po seniorów, chociażby poprzez organizację warsztatów, wycieczek. Starają się zainteresować mieszkańców swoją działalnością poprzez projekty np. Michałowice z kulturą muzyczną.
Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym osobom i grupom!