Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice
28.10.2019 12:12

Klub Świetliki w Toruniu

12

uczestnicy[nbsp] „Klubu Świetliki” wraz z rodzicami, wzięli udział w jednodniowej wycieczce do jednego z najstarszych miast w Polsce – Torunia.

26 października 2019 r. uczestnicy „Klubu Świetliki” wraz z rodzicami, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wzięli udział w jednodniowej wycieczce do jednego z najstarszych miast w Polsce – Torunia.

Wcześnie rano spotkaliśmy się w Regułach i podziwiając piękny wschód słońca wyruszyliśmy do stolicy piernika. Po dotarciu na miejsce przywitaliśmy się z panią przewodnik i zaczęliśmy zwiedzanie od poznania historii bram miejskich, stanowiących bardzo ważny element średniowiecznych murów obronnych. Przechodząc przez jedną z nich dotarliśmy do „Krzywej Wieży” – baszty obronnej. Legenda głosi, że kto ustoi oparty plecami o wychylona ścianę wieży z wyciągniętymi rękoma, udowodni w ten sposób swoją prawość, wierność i uczciwość. Oczywiście uczestnicy wycieczki z chęcią próbowali swoich sił, niektórzy nawet wychodząc z tej próby zwycięsko J

Ruszając dalej poznawać Stare Miasto, dowiedzieliśmy się gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik, w której sali Ratusza goszczono polskich królów, a w trakcie słuchania legend dzieci liczyły słynne toruńskie zwierzaki jak piesek Filuś czy żaby z pomnika flisaka.

Po zwiedzaniu i odpoczynku w trakcie obiadu, odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika, gdzie poznaliśmy tradycję wypieku toruńskich smakołyków, jak i mieliśmy okazję wyrobić nasze własne pierniki! Potem wybraliśmy się do Planetarium i zobaczyliśmy niezwykły seans.

Dzień pełen atrakcji zakończyliśmy kupowaniem pamiątek i oczywiście pierniczków.

Przyszedł czas na powrót do domu, jednak już czekamy na kolejne wycieczki!

autor: Aleksandra Kośko - wychowawca

/files/pictures/2019/torun_1.jpg

/files/pictures/2019/torun_3.jpg

/files/pictures/2019/torun_4.jpg

/files/pictures/2019/torun_2.jpg