Start > Aktualności

Upadek to nie przypadek relacja ze szkolenia dla seniorów

Upadki osób powyżej 60 roku życia to bardzo ważny i złożony problem.  Wraz z wiekiem prawdopodobieństwo wystąpienia upadku znacząco wzrasta.

Temat profilaktyki upadków osób starszych jest bardzo interesujący i praktyczny, gdyż okazuje się, że 30-50% osób w wieku 70-80 lat upada co najmniej raz, a powyżej 80 roku życia upada już prawie każda osoba.
Skutki upadków mogą nieść bardzo trudne konsekwencje i powodować unieruchomienie do końca życia.

W dniu 5 listopada 2018r. w siedzibie Urzędu Naszej Gminy Michałowice odbyło się szkolenie dla osób powyżej 60 roku życia na temat "Promocji zdrowia i aktywnego starzenia się" oganizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Głównym celem warsztatów była edukacja w zakresie tematyki urazów i upadków - czynników predysponujących do ich wystąpienia oraz sposobów zapobiegania im.

Lekarz prowadzący spotkanie - Pan Piotr Chojnacki w ciekawy i bardzo przystępny spobób przybliżał obecnym przyczyny upadków osób starszych, powikłania z nimi związane, oraz zapobiegania niebezpiecznym upadkom wśród osób powyżej 60 roku życia.

Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się również z nowoczesnymi technologiami umożliwiającymi ułatwienie opieki nad osobami starszymi takimi jak bronsoletka życia czy teleopiece.

Zwrócono również uwagę jak w bardzo prosty i przystępny dla wszystkich sposób można przygotować sie do wizyty lekarskiej, czy ułatwić pracę ratownikom medycznym wypełniając formulaż - KARTY INFORMACYJNEJ E.M.I. https://kopertazycia.pl/images/doc/kopertazycia.pdf. Wypełniony formulaż zawierający podstawowe dane chorego, historię choroby, listę zażywanych leków – informacje niezbędne podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego w trakcie udzielania pomocy medycznej. Koperta z wypełnionym formularzem zazwyczaj w lodówce, bądź noszona przy sobie stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie.

Po części oficjalnej w przyjazny i bardzo otwarty sposób proadzący chętnie odpowiadał na indywidualne pytania i wątpliwości seniorów.

/pliki/pictures/file/aktualnosci/szkol_seniorzy.jpg

Wróć